Nastavenia tlače:

Bazový sirup – Domáca bazová malinovka

Čas na prípravu10 min.Doba varenia30 min.Celkový čas40 min.

Bazový sirup – Domáca bazová malinovka

 500 g bazových kvetov
 1 l vody
 0,70 kg kryštálového cukru
 5 g kyseliny citrónovej
1

Ako sa pripravuje bazový sirup alebo domáca bazová malinovka? Je to jednoduché.

Nazbierame pekné, rozkvitnuté bazové kvety. Vyberáme čisté, zdravé, nezaprášené, bez vošiek a inej hávede. Bazové kvety zbierame opatrne, peľ sa snažíme uchovať na kvetoch. Nazbierané kvety neumývame.

2

Kvety vložíme do väčšej čistej nádoby alebo väčšieho hrnca, zalejeme vodou do výšky kvetov a zaťažené (napr. iným hrncom s vodou) necháme 24 hodín lúhovať v chladnej miestnosti. Ak nezabudneme, môžeme kvety dva-tri krát rukou premiešať a potlačiť.

3

Po 24 hodinách dáme celú zmes na 30 minút povariť, precedíme a odmeriame množstvo tekutého výluhu. Na jeden liter získaného výluhu pridáme 0,7 kg kryštálového cukru a 5 gramov kyseliny citrónovej. Sirup zahrievame, väčšou varechou premiešavame a po rozpustení cukru na miernom ohni prehrievame. Takýto horúci sirup nalievame do čistých fliaš, uzavrieme a na asi 15 minút prevrátime, aby sa zachytilo viečko. Naplnené fľaše môžme zakryť dekou do druhého dňa, kým samovoľne vychladnú.

Fľaše skladujeme v chladnej a tmavej miestnosti.

4

Bazový sirup sa podáva riedený vodou alebo sódovkou podľa chuti. Pri riedení nápoja pridávam čerstvú citrónovú šťavu a vetvičku čerstvej bylinky, napríklad mätu, šalviu alebo medovku.
Nápoj najlepšie chutí vychladený z chladničky s kockami ľadu.

Výživové údaje

Veľkosť porcie 1

Porcie 1


Množstvo na porciu
Kalórie 500Kalórie z tukov 50
% dennej hodnoty *
Celkovo tukov 500g770%

Nasýtené mastné kyseliny 40g
Sodík 50mg3%
Celkovo sacharidov 50g17%
Proteíny 50g100%

* Percent Daily Values are based on a 2,000 calorie diet. Your daily value may be higher or lower depending on your calorie needs.